Noutăți

„Banga a învins Panevėžys pentru a treia oară în acest sezon

Banga, care a câștigat primele două întâlniri, a început meciul mai activ – Emilis Timburas a prins mingea șutată de Valdas Paulauskas, în timp ce șutul lui Vilius Piliukaitis a trecut pe lângă poartă.

În minutul 14, Sivertas Gussias, care marcase o dublă în meciul precedent, a șutat spectaculos de la distanță, dar mingea a lovit transversala. Câteva momente mai târziu, Robertas Mazanis a ratat o ocazie bună de gol. La mijlocul reprizei, lovitura de cap a lui Linas Klimavičius a trecut aproape de poartă.

Gargždiškės și-a creat cea mai bună șansă chiar la finalul perioadei, însă V. Paulauskas, care a sărit singur în fața portarului, nu a reușit să înscrie un gol.

Banga, care și-a mai creat o șansă în timpul time-out-ului arbitrului, nu a irosit-o. Matas Ramanauskas a trimis mingea cu capul în colțul superior al porții, după o pasă de la V. Piliukaitis.

În repriza a doua, Panevėžys a controlat mingea mai mult timp, dar atacurile lor au fost lipsite de precizie și nu au reușit să-și creeze ocazii în fața porții adverse.

Gazdele au avut un atac mai periculos abia în minutul 78, dar Nojus Lukšys, intrat ca rezervă, nu a nimerit plasa, iar șutul lui Federico Palacios a ratat și el ținta.

Cu cele 26 de puncte obținute în urma acestei victorii, Banga devansează Telšiai Džiugas pe locul patru, în timp ce Panevėžys, care a suferit o nouă înfrângere în acest sezon, ocupă locul șapte.

Gargždai Banga va juca meciul din runda a 22-a pe 6 iulie, de la ora 19:00, acasă, unde va întâlni unsprezecele lui Telšiai Džiugas.