Noutăți

Debut istoric – echipa de volei feminin a Lituaniei la Campionatul European

Echipa de volei fete U18 a Lituaniei este autoarea acestui eveniment, ea începându-și parcursul la Campionatul European de la Heraklion, Grecia. În primul meci din Grupa II, naționala Lituaniei, antrenată de Kęstutis Galdikas, a pierdut cu 0-3 (20:25, 8:25, 17:25) în fața echipei de volei a Greciei.

Gazdele din Grecia sunt ambițioase pentru acest campionat, cu o generație talentată care a terminat pe locul patru la Campionatul European U17 de anul trecut.

După un început prost de meci, lituanienii au reușit să egaleze în primul set, dar apoi au avut probleme cu serviciile puternice ale adversarilor și grecii au preluat conducerea. În setul al doilea, Galdikas a decis să lase rezervele lituaniene să joace, iar avantajul adversarelor nu a mai fost pus la îndoială.

În setul al treilea, jucătorii principali au revenit pe teren, iar lituanienii au reușit să opună o oarecare rezistență grecilor, însă gazdele au păstrat controlul meciului și au sărbătorit prima lor victorie.

Vakarė Barkutė a marcat 9 puncte pentru Lituania, Karina Vilkicka și Barbora Rakauskaitė au marcat câte 7 puncte, Gintarė Nutautaitė a marcat 4 puncte, iar Rusnė Radavičiūtė a marcat 1 punct.

În celelalte meciuri din grupă, Polonia a învins Ungaria cu 3-0 (25:17, 25:19, 25:21), Turcia a învins Finlanda cu 3-0 (25:22, 25:17, 25:22) și Bulgaria a învins Germania cu 3-0 (25:23, 25:19, 25:23). La Campionatul European participă 16 echipe.