Noutăți

Viesulas câștigă Campionatul Lituanian de Haltere și bate recordul Lituaniei (video)

La categoria de greutate până la 73 kg, Vincent Skirka a devenit câștigător cu 263 kg în duel (123 kg la smuls și 140 kg la smuls), locul al doilea fiind ocupat de Oskaras Keraitis (222 kg la smuls și 122 kg la smuls).

La categoria de greutate de până la 96 kg, locul al doilea a fost ocupat de Mantas Žvirblys, antrenorul Centrului Sportiv „Viesulas” (270 kg – 120 kg la smuls și 150 kg la clean and jerk), iar locul al treilea de Mindaugas Tauginas (241 kg – 111 kg la smuls și 130 kg la clean and jerk).

Campion la categoria de greutate până la 102 kg a fost Neilas Gineikis din Viesulas, care a obținut 310 kg (140 kg la smuls și 170 kg la aruncat), locul al doilea fiind ocupat de unul dintre antrenorii săi, Algimantas Trajanauskas (290 kg – 125 kg la smuls și 165 kg la împins).

Karolis Stonkus a avut o prestație de excepție, doborând recordul Lituaniei în proba de flotări. În categoria de greutate de peste 109 kg, K. Stonkus a obținut 365 kg (155 kg la smuls și 210 kg la împins). Recordul anterior pentru proba de flotări era de 205 kg.

În competiția feminină la categoria de greutate până la 64 kg, locul al doilea i-a revenit lui Giedrė Vilkaitytė (139 kg – 62 kg la smuls și 77 kg la împins).

La categoria de greutate de până la 71 kg, doi reprezentanți ai Viesulo au fost pe podium. Locul al doilea a fost ocupat de Kotryna Selezniova (145 kg – 65 kg la smuls și 80 kg la aruncat), iar locul al treilea de Milena Norvilaitė (141 kg – 66 kg la smuls și 75 kg la aruncat).

Aurelija Vigelytė (91 kg – 41 kg la ridicarea greutății și 50 kg la aruncarea greutății) a ocupat locul al treilea la categoria de greutate până la 81 kg.

La categoria de greutate până la 87 kg, câștigătoare a fost Evelina Sakalauskaite (120 kg – 53 kg la smuls și 67 kg la împins).

Sportivii au fost pregătiți pentru campionat de antrenorii Vincas Šlevinskis, Algimantas Trajanauskas, Mantas Žvirblys, Žygimantas Stanulis și Regimantas Norvilas.